podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Wietnam - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Wietnam - wiza, ambasady, przepisy

Hanoi     
wietnam
Wietnam - podróże do WietnamuWietnam - mapa krajuWietnam - spis artykułów i galeriiWietnam - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeWietnam - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaWietnam - szczepienia, zdrowie, poradyWietnam - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROWietnam - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOWietnam - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Wietnamu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Wietnamu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe to jest również w wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.
Informacje dla kierowców
Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego. W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.
Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę w nim motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę iż prędkość podróżna na większości odcinków dróg nie przekroczy 30 -40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.
Podróżowanie po kraju
Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 15 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje duży ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.
Przepisy celne
Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od norm ogólnie przyjętych w innych krajach – nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.
Bezpieczeństwo
Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi, oprócz kradzieży kieszonko­wych, które są plagą dużych centrów handlowych, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do wyjątków.
Przydatne informacje
• Różnica czasu między Wietnamem a Polską to + 6 godzin w czasie zimowym, + 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
• Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. Oznacza to brak możliwości użycia polskiego telefonu na abonament. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
• Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 14.00.
• W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
• Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym sklepie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, w mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma.
• W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 300 USD i więcej za dobę.
• Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
• Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 15 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 50 tys. VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
• Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
• W Wietnamie działa bardzo duża liczba wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych, które z łatwością dopasowują swoją ofertę do wymagań klienta, lecz standard tych usług może być zróżnicowany i niekoniecznie zależny od ceny.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
tel.: (0084 4) 845 20 27
fax: (0084 4) 823 69 14
e-mail: polamb@hn.vnn.vn

Konsulat Generalny RP w Ho Chi Minh
65 Le Loi Blvd, Sajgon Centre, District 1, Ho Chi Minh City, Wietnam
tel.: (0084 8) 914 28 83
fax: (0084 8) 914 28 84
e-mail: kgrphcm@hcm.vnn.vn
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu
ul. Resorowa 36
02-956 Warszawa
tel.: (0-22) 651 60 98
fax: (0-22) 651 60 95
office@ambasadawietnamu.org
www.ambasadawietnamu.org

Wydział Konsularny
tel.: (0-22) 651 60 98 ext. 10
fax: (0-22) 651 60 95

Wydział Handlowy
ul. Polna 48 m. 17
00-644 Warszawa
tel.: (0-22) 825 81 63, 825 12 11
fax: (0-22) 825 81 06